Skip to main content

Your Cart

Your cart is currently empty.
Click here to continue shopping.

Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music (1907-1967) Tracklist

Tracklist 

1 Caluza's Double Quartet Abaqafi (South Africa)
2 Los Chinacos Zacamandú (Mexico)
3 Itokazu Kame Hatoma-bushi (Okinawa, Japan)
4 Cheikh Saïd Relizani Denhar Mabrouk, Pt. 1 (Algeria)
5 Enosse Kuhanya Muni O Ta Nikona (Mozambique)
6 Bonfiglio de Oliveira Lembrancas do Passado (Brazil)
7 Giovanni Vicari Rose D'Italia (Italy)
8 K. S. Narayana Ayyengar Mokshamu Galadha, Pt 1 (Saramathi) (India)
9 Hosseingholi Tatayy Shur (Iran)
10 Ne'matjon Qulabdullaev Bilmasang Bilgil (Uzbekistan)
11 Che Ta'seah Lenggang Mak Inang (Malaysia)
12 Demka dhe Hajro e Shoket Këngë e Mahmudisë (Albania)
13 Liam Walsh Portlaw Reel (Ireland)
14 Šule Radosavljevič-Šapčanin Jeleno, Momo Jeleno (Serbia)
15 Klaudiya Kotok and E.M. Shishova Razvogor Dvuh Podrug (Russia)
16 Fr. Dukli Wiejska Banda Na Wykretke (Poland)
17 Triki-Trixa de Zumarraga Ez Dago Larrosarik (The Basque Country, Spain)
18 Margarida, Cantadeira de Paredes Caninha Verde (Portugal)
19 Andrés Chazarreta y su Orquesta Tipica de Arte Nativo La Doble (Argentina)
20 Cuadro Gitano La Coja, featuring Concha Maya Fandangos del Albaicín (Andalusia, Spain)
21 Cuarteto Caraquita Las Bellas Noches de Maiquetia (Venezuela)
22 Sein Bo Tint Aung Pa Khei Ti Loun (Burma)
23 Park Booyong Shin-Gosahn Taryong (Korea)
24 Ali Muhammadi Vitha (Sudan)
25 Hanns in der Gand Chant de Guerre Fribourgeois (Switzerland)
26 Chimudon, Mashibato, and Togus Ziguradan The Venerable Genghis Khan (Mongolia)
27 Muhammad Rashid al-Rifa’i Ya Ghusain Alban, Pt 1 (Bahrain)
28 Negatoua Ya Bati Zefen (Ethiopia)
29 Picoğlu Osman Sıksara Horon Havası (Turkey)
30 Miyagi Michio, Yoshida Kyoko, Miyagi Kiyoko Sakura Variations, Pt 2 (Japan)
31 Paulos Dikito Hendeyi Kumunda (Zimbabwe)
32 Saez y Hermanos Ascuez Pregonero (Peru)
33 Grupo Istmeño Coge el Pandero Que Se Te Va (Panama)
34 Orchestre Franco-Creole Prend Yo (Haiti)
35 Khaledi and Zahedi Bayāt-e Tork, Pt. 2 (Iran)
36 Mita Stoyecheva Da Znaya Mamo, Da Znaya (Bulgaria)
37 Myskal Omurkanova Oilo Sen (Kyrgyzstan)
38 Miss Thông Chinh Phụ Ngâm, Pt 1 (Vietnam)
39 Vassyl Yemetz Z Ukrainskyce Stepiw (Ukraine)
40 Abaimbi be Kanisa Lutiko eye Namirembe Oje Omwoyo Omutukuvu (Uganda)
41 Nicholas De Heer Osibonibom (Ghana)
42 Tamarii-Tahiti Haere Roa Roa (Tahiti)
43 Count Lasher Perseverance (Jamaica)
44 Paykān Khayāl Dilbar (Afghanistan)
45 Zohra El Fassia Erraad, Pt 2 (Morocco)
46 Gavino de Lunas Cantu Pastorale (Sardinia)
47 Coro de Ruada Foliada de Orense (Galicia, Spain)
48 Crimean Tatar Orchestra Taksim ve Peshraf (Crimea)
49 Júlio Silva Fado Melancólico (Portugal)
50 Salim Abdullah Kwaherini (Tanzania)
51 Adja Mint Aali El Khar (Mauritania)
52 Siddiq and Party Sun Kay Gal Nawab Nai (Punjab)
53 Khan Shushinski Qarabağ Şikəstəsi (Nagorno-Karabakh, Azerbaijan)
54 J. Joseph and Mary Safarini (Kenya)
55 Ewert Åhs Evertsbergs Gamla Brudmarsch (Sweden)
56 Orchestre Créole Delvi Du Feu Prix en Tête Man Nordé (Martinique)
57 Trio Medellín La Morena (Veracruz, Mexico)
58 Pasquale Taraffo Sonatina in A Major (Italy)
59 Cayla and Demay Lo Mourolliado (Auvergne, France)
60 Dachauer Bauernkapelle “Strassmaier” Niederbayrischer Halbwalzer (Germany)
61 A. Megrelidze and the Georgian Radio Folk Song Ensemble Rostom Chabuki (Georgia)
62 Tiwonoh and Sandikola Tilondo le Phepo (Malawi)
63 Sears Orchestra Bela Aurora (Azores, Portugal)
64 Pov Siv Nou and Pov Van Chorn Sompong Klay (Cambodia)
65 Toba Batak ensemble Riak-Riak (Sumatra, Indonesia)
66 Emmanuele Cilia Iz-Zakkiek (Malta)
67 Mayfair Band Gathering Peascods (England)
68 Wei Zhongyue Shimian Maifu, Pt. 1 (China)
69 Subeit bin Ambar Taksim Hijazi (Zanzibar, Tanzania)
70 Koni Coumaré Dabatako (Mali)
71 Yusuf Taj Yahya Al-Zaman Illi Jama’na (Lebanon)
72 Monks of the Maru Monastery at Lhasa Tse-Chu Cho-Pa (The Offering on the Tenth) (Tibet, China)
73 Francis Salomon Dans la Ville Mahebourg (Mauritius)
74 Philip Tanner The Gower Reel (Wales, United Kingdom)
75 Hernández Brothers Sérénade (Sing, Smile, Slumber) (Columbia)
76 Sigbjørn B. Osa Bjølleslåtten (Norway)
77 Durban Lions Maheshe (South Africa)
78 Tunde King Arthur Prest (Nigeria)
79 El Haja Rouïda Mallaly, Pt 1 (Morocco)
80 Margareta Radulescu Mamă! Tata Când Mai Vine (Romania)
81 Tom Clough The Keel Row (Northumberland, United Kingdom)
82 Superba Molassana A Partenza da Parigi (Genoa, Italy)
83 Valentin Eugenio Piritipit (Philippines)
84 San Salvador Narciso Ku Matadi (Congo)
85 Rakotondrasoa and Manjakaray Rakoto O! (Madagascar)
86 Elenkrig’s Orchestra Lebedeg (New York, United States)
87 Ahmet Hulûsi Bey Hacı Yârim (Turkey)
88 Setrak Sourabian and George Shah-Baronian Hay Aghchig (Armenia)
89 Miss Phuaphan and Miss Pleng with the Organ-Phinphat Ensemble of Bang Khun Phrom Palace Lakhon Rong Rueang Phali Yat Lohit, Pt 12 (Thailand)
90 Angus Chisholm Mr Murray; The £10 Fiddle; The Baker (Cape Breton, Canada)
91 Kolompár Peti Cigánybandája Borozó Csárdás Egyveleg (Hungary)
92 Atan and Sak Ena Dondang Sayang Singapora, Pt 4 (Singapore/Malaysia)
93 Al Hadj Taha Abu Mandour Al Sama’i al-Thaqil (Egypt)
94 Gonxhe Manakovska More Musa (North Macedonia)
95 Saramacca Band Moengo Boto Blon (Suriname)
96 Kawîs Axa Bîlmez, Pt. 1 (Iraq)
97 Garifulla Kurmangaliyev Asylzhan (Kazakhstan)
98 Ishmulla Dilmukhametov Hyr (Bashkortostan, Russia)
99 Abrew’s Portuguese Instrumental Trio Valsa Continental (Cape Verde)
100 Sexteto Habanero Son las dos…China (Cuba)